20Şubat

Excel’de toplama formülü

Excel’de matematiksel işlemlerin en başında toplama ve çıkarma gelmektedir. Bilindiği üzere Excel birçok matematiksel işlemi satır ve sütunları kullanılarak, çeşitli formüllerle yerine getirebiliyor. Kullanım alanının genişliği buna bağlı olarak her geçen gün artmaktadır. Bu denli basit ve kullanışlı olması, onu her işte bir yardımcı konumuna getiriyor.

Excel’de toplama formulü, =TOPLA(B2:B12) gibi bir sistemle yapılabilir. Bu B2 ve B12 ‘ yi toplamaktadır. B sütun, 12 ve 2 satır sayısını simgelemektedir. Basit bir excel görünümünü göz önüne getirdiğimizde bu sonuca ulaşmamız pek zor olmuyor.

Gördüğünüz gibi işlemi yaptırdığımız bir excel sayfası bize sonucu rahatlıkla verdi. Üst kısımda formülü nasıl uyguladığımızı görebilirsiniz.

Bu ders ile ilgili herhangi bir sorun ya da sorunuz varsa yorum bölümünden bizlere ulaşabilir, birlikte değerlendirme yapmamızı sağlayabilirsiniz…

Excel formülleri, excel’de toplama işlemi ve excel’de çıkarma işlemi gibi dersler yakında sitemize eklenecektir.

 Yazının Etiketleri  
  • Uykusuz
  • 13 Kasım 2010

  Aranılan kan bulunmuştur. Bu güzel anlatım için size çok kez teşekkür ediyorum hatta bunu bir borç biliyorum.

  • excel uzmani
  • 30 Ocak 2011

  Genel olarak excel kullanımını anladım lakin bazı sorunlarım var, bu sorunları çözerken bana kim yardımcı olabilir, ben yardım istiyorum doğrusu…

 1. butun sutunu toplamak nasıl oluyo?

 2. Evet bütün sütunu nasıl topluyoruz?

  • çaylak
  • 17 Mayıs 2013

  Galiba bütün sütunu “=TOPLA(B2:B12) ” formüluyle toplamış oluyoruz.Diğer hücrelere veri girmediğimiz için b2 ve b12 hucresindeki veriyi topladı.

 1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın