02Mart

Excel’de Eğer Formülü Kullanımı

Bu yazımda sizlere Excel’de “EĞER” formülünün kullanımı hakkında bilgi vereceğim. Öncelikle eğer formülü Excel’de mantıksal karşılaştırma yapmak için kullanılmaktadır. Örneğin öğrencilerimizin notlarını hesapladığımız bir Excel çalışma sayfasında not ortalaması 50′den yüksek olan not değerlendirmesine Aferin, Düşük olanlara ise Çalışması gerek şeklinde bir değerlendirme yazısı yazabiliriz. Bende bu şekilde örnek olarak 5 öğrencinin olduğu bir sınıf listesinde formüller ile 3 yazılının ortalamasını aldım. Yuvarla formülü ile de Not ortalamalarının olduğu hücrede Virgülden sonraki kısımları 0.5 ‘den büyük ise bir üst sayıya küçük ise bir alt tam sayıya yuvarlanmasını sağladım.

Excel'de ortalama alma ve  yuvarlama işlemleri

Şimdi ise yukarıdaki örnekte olduğu gibi Değerlendirme hücresine “EĞER” formülü ile 50′den yüksek ise “AFERİN” küçük ise “ZAYIF” yazdırmayı sağlayacağız.

Eğer Formülü Kullanım Şekli : EĞER( MANTIKSAL ŞART ; DOĞRU İSE ; YANLIŞ İSE )

Benim yazdığım formül : EĞER(F3>50 ; “AFERİN” ; “ZAYIF”) şeklinde düzenledim. bu şekilde düzenlediğimde G3 hücresinde AFERİN sonucunu gördük bunu diğer öğrencilere uygulamak için ise hücre seçili iken sağ alt köşesinden fare ile tutup aşağı doğru sürüklediğimiz de bütün öğrenciler için formül uygulanmış olacaktır.

SONUÇ

Excel'de Eğer Formülü Kullanımı

Excel’de Eğer Formülü Kullanımı

 

Hazırlamış olduğum örnek çalışma Excel Ortalama Alma Yuvarlama Eğer Kullanımı

 Yazının Etiketleri  
  1. Yorum yapılmammış.

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın