28Şubat

Excel Koşullu Biçimlendirme Yapılması

Office Excel 2007 ile çok basit bir şekilde koşullu biçimlendir yapabilirsiniz. Koşullu Biçimlendirme seçeneklerine Giriş Sekmesi Altında Koşullu Biçimlendirmeyi Tıklayarak ulaşabilirsiniz. Peki bu koşullu biçimlendirme ne işe yarıyor hemen kısaca bahsettikten sonra yapabileceğimiz işlemlerden bahsedeyim. Koşullu biçimlendirme şu anlama gelmektedir. Örnek veriyorum öğrencilerinizin notlarını hesapladığını Bir Excel çalışma sayfası yaptınız. Not ortalaması Not değeri şeklinde sonuçlar bulduğunuz. Excel Koşullu Biçimlendirme ile bu kolay bir şekilde seçim yapmış olduğunuz hücre veya hücre aralığını istediğiniz şart ve kriterlere göre renklendirme yani koşula bağlı olarak Hücre biçimlendirmesi yapabilirsiniz. Örneğin Not Ortalaması 45′den küçük olan öğrencilerinizin Not Ortalamasının Bulunduğu Hücreyi Kırmızı Arka Plan veya Kırmızı Yazı İle veya 85′den Yüksek olan öğrencilerinizi Yeşil Renkli olarak otomatik olarak düzenlenmesini sağlayabilirsiniz. şart ve kriterleri isteklerinize göre artırıp azaltabilirsiniz. Burası Size Kalmış Sıra Geldi Nasıl yapılacağına Tek Yapmamız gereken Koşullu biçimlendirme yapacağımız Hücreleri Faremizle işaretledikten sonra. Giriş Sekmesi Altında Koşullu Biçimlendirme Seçeneğini Tıkladıktan Sonra amacınıza uygun olan seçeneği seçtikten sonra geriye kalan tek şey şartınızın ne olduğunu sayısal olarak belirlemek, artık belirlemiş olduğunuz hücreler şart veya şartlarınıza göre renklendirme biçimlendirme yapılacaktır. Aşağıda Koşullu Biçimlendirme ile yapabileceğimiz uygulamalardan kısaca bahsedeceğim.

giriş sekmesi koşullu biçimlendirme komutları

Hücre Kurallarını Vurguları –> Büyüktür = Seçili olan hücreleri Büyüktür seçeneği seçili ile bizim belirlediğimiz değerden büyük olan değerleri renklendirilecektir. Örnek;

örnek koşullu biçimlendirme

Yukarıdaki Örnekte seçili olan hücrelerde 50 Değerinden büyük olan Hücrelerin Koyu Kırmızı Metinle Açık Kırmızı Dolgu Şeklinde Biçimlendirilmiştir. Standart Veri Biçimlendirmesinin dışında bir biçim belirlemek istiyorsanız “Özel Biçim” Seçeneği Kullanılabilir.

Diğer Örnekler için sadece açıklamalarını yapacağım Uygulama Olarak Yukarıdaki Örnekle aynı şekilde gerçekleşmektedir.

Hücre Kurallarını Vurguları –> Küçüktür = Seçili olan hücreleri Küçüktür seçeneği seçili ile bizim belirlediğimiz değerden küçük olan değerleri renklendirilecektir.

Hücre Kurallarını Vurguları –> Arasında = Seçili olan hücreleri Arasında seçeneği ile belirleyeceğimiz iki değer arasında kalan hücreleri biçimlendirilecektir. Seçili olan hücrelere birden fazla koşul girilebilir. Örneğin 0 –  45 arası kırmızı 85 – 100 arası yeşil şeklinde birden fazla koşul belirtilebilir.

 Hücre Kurallarını Vurguları –> Eşittir = Seçili olan hücreleri Eşittir seçeneği ile belirlediğimiz değere eşit olan hücre verileni koşullu biçimlendirme yapabiliriz. Belirlediğimiz değer Sayı ve Metin Formatında olabilir.

 Hücre Kurallarını Vurguları –> Gerçekleşen Tarih = Seçili olan hücreleri Gerçekleşen Tarih Koşullu biçimlendirmesi ile Belirli Bir Tarihe göre ( Dün, Bugün, Son Hafta, Bu Ay , Bu Yıl ) seçenekleri ile koşullu biçimlendirme işlemi gerçekleştirilebilir.

 Hücre Kurallarını Vurguları –> Yinelenen Değerler = Seçili olan hücreleri Yinelenen Değerler Koşullu biçimlendirmesi için tekrar eden değerler biçimlendirilebilir. Not : Seçenekler Kısmından Benzersiz olan değerleri de Renklendirebiliriz.

İlk ve Son Kuralları ile Seçili olan hücrelerin İlk 10 , Son 10, Ortalamanın Üstünde, Ortalamanın Altında Gibi şartlarda hücreleri biçimlendirilebilir.

Veri Çubukları =  Örnek

koşullu biçimlendirme veri çubukları

Renk Ölçekleri = Seçili olan Hücreleri Veri Çubuklarında olduğu gibi kendi arasında değerlendirerek küçükten büyüğe doğru olacak şekilde Renklendirir. Küçük olanlar açık renkle büyük olan değerler Koyu Renk tonu ile gösterilir.

Simge Kümeleri =  Örnek

simge kümeleri

Basit olarak anlatım için kullandığım Excel Çalışmasını indirmek için koşullu biçimlendirme örneği

 Yazının Etiketleri  
  1. Yorum yapılmammış.

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın