01Aralık

Excel Formülleri Düşey arama

Excel’de düşey arama işlemi için

DÜŞEYARA

Tablo dizisinin ilk sütununda belirli bir değeri arar ve tablo dizisindeki başka bir sütundan aynı satır değerini döndürür.

Karşılaştırma değerleriniz bulmak istediğiniz verinin solundaki sütundaysa, YATAYARA fonksiyonu yerine DÜŞEYARA fonksiyonunu kullanın.

DÜŞEYARA(bakılan_değer,tablo_dizisi,sütun_indis_sayısı,aralık_bak)

Bakılan_değer Tablo dizisinin ilk sütununda aranacak değer. Bakılan_değer bir değer veya başvuru olabilir. Bakılan_değer, tablo_dizisinin ilk sütunundaki en küçük değerden daha küçükse,
DÜŞEYARA fonksiyonu #YOK hata değerini döndürür.
Tablo_dizisi İki veya daha çok veri sütunu. Aralığa veya aralık adına bir başvuru kullanır. Tablo_dizisinin ilk sütunundaki değerler, bakılan_değer tarafından aranan değerlerdir. Bu değerler metin, sayı veya mantıksal değerler olabilir. Büyük harf ve küçük harfle yazılmış metinler eşdeğerdir.
Sütun_indis_sayısı İçinden uyan değerin döndürülmesi gereken tablo_dizisindeki sütun sayısı. Sütun_indis_sayısı 1, tablo_dizisindeki ilk sütunun değerini verir; sütun_indis_sayısı tablo_dizisindeki ikinci sütunun değerini verir ve böyle devam eder. Sütun_indis_sayısı:
• 1′den küçükse, DÜŞEYARA fonksiyonu #DEĞER! hata değerini döndürür.
• Tablo_dizisinin sütun sayısından büyükse, DÜŞEYARA fonksiyonu #BAŞV! hata değerini döndürür.
Aralık_bak DÜŞEYARA fonksiyonunun tam eşleşme mi yoksa yaklaşık eşleşme mi bulmasını istediğinizi belirten mantıksal değer:
• DOĞRU’ysa veya belirtilmemişse, tam veya yaklaşık eşleşme döndürülür. Tam eşleşme bulunamazsa, bakılan_değerden küçük olan sonraki en büyük değer döndürülür.
Tablo_dizisinin ilk sütunundaki değerler, artan sıralama düzeninde yerleştirilmelidir; böyle yapılmazsa DÜŞEYARA doğru değeri vermeyebilir. Veri menüsünde Sırala komutunu tıklatıp Artan’ı seçerek değerleri artan düzende sıralayabilirsiniz.
• YANLIŞ’sa, DÜŞEYARA fonksiyonu yalnızca tam eşleşmeyi bulur. Bu durumda, tablo_dizisinin ilk sütunundaki değerlerin sıralanması gerekmez. Tablo_dizisinin ilk sütununda bakılan_değerle eşleşen iki veya daha çok değer varsa, bulunan ilk değer kullanılır. Tam eşleşme bulunamazsa, #YOK hata değeri döndürülür.

Örnek 1
Formül Açıklama (sonuç)
=DÜŞEYARA(1,A2:C10,2) Yaklaşık eşleşme kullanarak A sütununda 1 değerini arar, A sütununda 1′den küçük veya buna eşit en büyük değeri (0,946) bulur ve B sütununun aynı satırındaki değeri döndürür. (2,17)

=DÜŞEYARA(1,A2:C10,3,DOĞRU) Yaklaşık eşleşme kullanarak A sütununda 1 değerini arar, A sütununda 1′den küçük veya buna eşit en büyük değeri (0,946) bulur ve C sütununun aynı satırındaki değeri döndürür. (100)

=DÜŞEYARA(0,7,A2:C10,3,YANLIŞ) Tam eşleşme kullanarak A sütununda 0,7 değerini arar. A sütununda tam eşleşme bulunmadığından hata döndürür. (#YOK)

=DÜŞEYARA(0,1,A2:C10,2,DOĞRU) Yaklaşık eşleşme kullanarak A sütununda 0,1 değerini arar. 0,1 değeri A sütunundaki en küçük değerden bile küçük olduğundan hata döndürür. (#YOK)

=DÜŞEYARA(2,A2:C10,2,DOĞRU) Yaklaşık eşleşme kullanarak A sütununda 2 değerini arar, A sütununda 2′den küçük veya buna eşit en büyük değeri (1,29) bulur ve B sütununun aynı satırındaki değeri döndürür. (1,71)

 Yazının Etiketleri  

  • Feride Alan
  • 16 Aralık 2010

  Ne olur yardımcı olun excelde taplolar ile alkalı bir sorum var msnede ekleyip anlatabilirim lütfen tşk

  • excel bir başka
  • 30 Ocak 2011

  Microsoft excel nedir ne değildir ben tam olarak öğreniyorum. Bana bu konuda verdiğiniz desteği hiçbir zaman unutmayacağım. Teşekkürler.

  • feridun gelr
  • 1 Mart 2011

  excel konusunda kendimi geliştirmek istiyorum. bunun için bu siteyi takip ediyorum.

 1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın